V roce 1986 se poprvé sešli budoucí zakladatelé skupiny Filip Kasl a Jan Chmelíř, když společně nastoupili školní docházku v jedné třídě. Do začátku spolupráce uběhlo však ještě několik let .Takže až v roce 1990, kdy Chmelíř hrál jednu z rolí ve Fíkově divadelní hře, se stali divadelními partnery. Již jejich první společné vystoupení skončilo fiaskem. Není na škodu si v krátkosti příblížit první společné vystoupení . Fíkovo amatérské divadlo zinscenovalo vlastní divadelní hru, kterou předvádělo v tzv." Divadélku v suterenu". Šlo o předělanou sušárnu ve Fíkově panelovém domě (dnes je v těch místech drogerie). Pointou hry mělo být, že Scherlok Holmes , který po dobu celé hry vyšetřoval ztrátu hodinek, na nich až do konce seděl.V posledních minutách měl vstát a hodinky objevit. Vše vycházelo do posledního puntíku až do doby, kdy Scherlok Holmes (Fík) vstal, a zjistil že hodinky pod ním nejsou. Situace jak z Cimrmanovských her. Nikdo z účinkujících nevěděl co má dělat.
Tak ztracené hodinky, které se během hry ztratily doopravdy zapříčinily předčasné ukončení tohoto divadelního kusu.
Další školní rok (1990/91) zůstávají z minulé třídy pohromadě pouze Fík a Chmelíř. Zakládají proto s jinými spolužáky Divadlo F+H a natáčejí na kazety různé parodie na, v té době začínající, rádia. V dalších letech přichází divadlo pod hlavičku Domu dětí a mládeže v Palově ulici.V té době byli členy např.Zdeněk Vlček, Tomáš Smolka, Martin Muchl, Hanka Ševčíková, Lenka Chudáčková a další.
Ve školním roce 1992/93 se uskutečňuje dlouhodobý nápad založit kapelu.Členy se stávají Jan Chmelíř, Filip Kasl, Zdeněk Vlček, čtvrtým členem má být Fíkův kamarád z domu Roman Basl; nikdy se však rovnoprávným členem nestane.
Ačkoli nikdo nevlastní žádný hudební nástroj, natož aby na něco uměl hrát. Přesto si kapela vystačí s puklicemi, kufry a různými vyrobenými perkusemi.Zkouší své,i pro milovníka nefalšovaného undergroundu neposlouchatelné, skladby. Ke konci roku nahrává svůj první demo singl ANT´S ON THE MOON PAR TWO. Zkoušky zpravidla končí tím že některý z otců nevydrží neustálé bouchání do přerozličných kuchyňských pomůcek, a se slovy:"tak pánové, produkce snad skončila" ukončuje rozjetou zkoušku mladých nadšených hudebníků.
Název kapely byl jasný už od začátku.V začátcích se sice psal různě :LAKE, LIKE, LAJK, ale nakonec se ustálil na LAIK.
Pokud chci psát o skupině Laik v "Pravěkém období", nemohu se zaměřit pouze na skupinu jako takovou, protože kapela, divadlo a historický šerm byly mezi sebou naprosto provázané. Ve stejné době, jako vzniká Divadlo F+H, zakládá Fík skupinu historického šermu Potulní rytíři. O šerm zde samozřejmě vůbec nešlo, už jen proto že vybavení bylo naprosto stejné jako měla kapela - tedy žádné. Meče spolehlivě nahradily klacky, sudlicí se stala násada na smeták apod. Hlavním účelem této š. skupiny bylo hrát si jistou vymyšlenou hru, odehrávající se někde ve středověku. Svádí se tedy kruté bitvy s jinými spolužáky v Boleveckých lesích a o víkendech se vydávají Potulní rytíři dobývat nepřátelské hrady v okolí Plzně. Mezi rytíře opět patří: Fík, Chmelíř, Smolka, Muchl a Zdeněk Vlček který zde získává svou přezdívku Vilém.
Ke konci základní školy se divadlo rozpadá a spory z nejprve nevinné historické hry, ( nikoli divadelní, ale té prožívané) začínají zasahovat i do civilních vztahů mezi jednotlivými spolužáky. Vše nakonec končí rozchodem členů na střední školy či učiliště a skupina Laik se rozpadá. Návrat přichází až v roce 1995, kdy dává Fík skupinu znovu dohromady a přivádí svého spolužáka - Ministra zábavy, ale to už je jiná kapitola.
Skupina LAIK v době svého vzniku (zleva: Fík, Chmelíř, Vilém)